Paviljonki ja nuotiopaikka hyvän mielen lähteiksi
06.06.2014 H yvän mielen pihapolku -projektin tulokset alkavat vähin erin näkyä. Inkilänhovin pihalle on kohonnut komea paviljonki. Kotokartanosäätiön puolelle taas on ilmestynyt nuotiopaikka.
- On iso ilo, että Pihapolku-yhteistyömme Inkilänhovin ja Kotokartanon kanssa alkaa tuottaa näkyviä tuloksia, Riihimäen Kehitysvammatuen varapuheenjohtaja Sirkka Tuominen sanoo. Hän on ollut pihapolkuprojekrtissa mukana aivan alusta alkaen.
Talkooporukka teki arvokkaan urakan
- Paviljonki on upea, Sirkka sanoo.
- Yhdistyksemme kolmen P:n porukka, Pentti (Nyman), Pentti (Putaala) ja Pauli (Kunttu) tuottivat työllään yli 1 500 euron säästön, jonka voi käyttää pihan muihin hankintoihin.
- Pihapolkua suunniteltaessa monet asukkaat toivoivat, että saisivat katsella elävää tulta ja tuntea savun tuoksun. Sekin on nyt mahdollista hankitun hienon design-nuotiopaikan ansiosta.
Tiistaina 10. kesäkuuta on Inkilänhovin kesäjuhla, jossa molemmat uutuudet vihitään käyttöön.
Pihapolku rakentuu resurssien mukaan
Koko hienon pihapolkusuunnitelman toteuttamiseen ei toistaiseksi ole saatu kokoon varoja. Parannuksia tehdään vähitellen, kun rahaa ja talkooapua kertyy.
Juhannuksen jälkeisellä viikolla 25. kesäkuuta yhdistyksemme järjestää kesäisen Ilona-kahvilan, jonka yhteydessä paviljonkia ja nuotiopaikkaa pääsee ihailemaan.
|